الفبای عکاسی - قسمت دوم

 

 

 

 

 

سنسور


در دوربین‌های عکاسی سال‌های پیش، نور و تصویر بر روی نگاتیو ثبت می‌شد. اما امروزه جای نگاتیو را سنسور گرفته است. سنسور های به دو نوع سی‌سی‌دی CCD و سی‌موس CMOS تقسیم می‌شوند که هر کدام مزایا و معایبی دارند اما امروزه تقریبا اکثر دوربین‌های حرفه‌ای با سنسور سی‌موس تولید می‌شوند.

سنسورها نقش به سزایی در کیفیت تصویر دارند. انواع آن و موارد مربوط به آن را در یک مقاله جدا به تفصیل بیان خواهیم کرد.

 

 

 

 

 

 

نورسنج Light Meter

در گذشته های نچندان دور نمی‌توانستیم از روی خود دوربین مطمئنم شویم که عکسی که می‌گیرم با نور مناسبی تهیه شده است و نیاز به وسیله‌ای جدا برای این امر داشتیم. امروزه در تمامی دوربین‌های دیجیتال نورسنج به دوربین اضافه شده که اولا دوربین را قادر به تهیه عکس به صورت اتوماتیک کرده و ما تنظیمی را دست نمی‌زنیم ثانیه در مود و  حالت‌هایی که تنظیمات را به صورت دستی در اختیار داریم، نورسنج دوربین با راهنمایی کردن ِ ما، کمک می‌کند نوردهی عکس هرچه بهتر و دقیق‌تر باشد.

اگر از مودهایی استفاده می‌کنید که تنظیمات یا بخشی از تنظیمات نوردهی به دست دوربین است، نیازی به دقت به نورسنج دوربین ندارید. اما اگر به صورت منوال و دستی عکس بگیرید، توجه به نورسنج بسیار مهم است. در دوربین‌های ‌اس‌ال‌آر / اس‌ال‌آر لایک / کامپکت پیشرفته شما می‌توانید این نورسنج را مشاهده نمایید. مهم نیست دوربین شما از چه برندیست، کاری باید انجام دهید این است که نشانگر نورسنج را در وسط درجه بندی قرار دهید. هرچه این نشانگر به سمت مثبت رفته باشد و از میانه گذر کرده باشد، بدین معنی‌ست که عکسی که با این تنظیمات گرفته خواهد شد نور زیادی دارد اصطلاحا اُوِر اکسپوز Overexpusure خواهد شد. هرچه هم به سمت منفی بود، مطمئ باشید عکس شما نوردهی کمی دارد و ممکن است آندر اکسپوز Underexpuser شود.

 

 

مودهای (تنظیم حالت‌های) دوربین عکاسی

در دوربین عکاسی باید در قالب مودهای خاصی عکاسی کنیم. منظور از مد، حالتی‌ست که دوربین تنظیمات را به دست میگیرد یا به ما واگذار میکند.

-مود منوال یا اِم Manual در دوربین‌های حرفه‌ای و دوربینهای کامپکتی که کمی پیشرفته ترند این مود یافت می‌شود. در این حالت تمامی تنظیمات دوربین در دست خود ماست و دوربین چیزی را خود تغییر نمی‌دهد. از طریق نورسنج که در بالا توضیح داده شد، می‌توان تنظیمات دقیق نوردهی را انجام داد.

 

-مود تقدم دیافراگم ( به طور صحیح، اپرچر ) / اِی در نیکون A / اِی وی در کنون Av

در این مود همان طور که از اسمش مشخص است، تنظیم اپرچر به دست ماست و خود دوربین متناسب با اپرچر انتخابی، سرعت شاتری مناسب انخاب می‌کند. وقتی شما در موقعیتی باشید که عمق میدان برایتان ارجح باشد، و بخواهید مثلا همیشه عمق میدان بالا یا کمی داشته باشید، این مود مناسب شماست

 

- مود تقدم شاتر / اِس در نیکون S / تی‌وی در کنون Tv

در این مود اختیار سرعت شاتر در اختیار ماست و دوربین متناسب با آن دیافراگمی مناسب انتخاب می‌کند. این مود مناسب کسانی‌ست که در موقعیتی هستند که سرعت شاتر ثابتی، کم یا زیاد نیاز دارند. به طور مثال در عکاسی ورزشی که نیاز به سرعت شاتر بالایی دارد، عموما از این مود استفاده می‌شود.

 

-مود پروگرم P

در این مود تنظیمات اپرچر و سرعت شاتر به دست دوربین است و تنها ایزو و طراز سیفیدی عکس و تنظیماتی از این قبیل به عهده ماست. اصولا این مود، حالتی اتوماتیک تلقی می‌شود.

 

- مود اتوماتیک

کاملا از اسم این مود مشخص است که همه چیز اتوماتیک است و تنها کاری که باید انجام دهیم، کادر بندیست. این مود برای کسانی استفاده میشود که عملا هیچ علاقه ای ندارند عکسهایشان بهتر شود!

/ 0 نظر / 582 بازدید